Obecné informace
Úvodní stránka
O autorovi
Údaje o stanici
Aktualizace webu
Historie měření
Metodika měření
Aktuální počasí v ČR
Výstrahy ČR / Evropa
Důležité odkazy

Datové výstupy
ONLINE DATA - WDL
ONLINE - Wunderground
Graf - teplota / vlhkost
Graf - vítr / směr větru
Graf - tlak vzduchu
Meteo aktuality 2017
Konvektivní jevy / bouřky
Měření 2017
Měření 1996 - 2017
Měření 1990 - 1995
Průměrné hodnoty
Staniční rekordy
Extrémní hodnoty
Klimatické charakteristiky
Ostatní data
Fotogalerie
Videogalerie

 

 

Základní informace o autorovi stránek

    

     Jmenuji se Tomáš Prouza, jsem stár 34 let a pocházím z Velkých Svatoňovic. Vystudoval jsem gymnázium v Úpici a poté studoval učitelství pro střední školy, obor biologie - geologie - geografie na Masarykově univerzitě v Brně. V současnosti jsem od května 2013 zaměstnán jako meteorolog - pozorovatel na profesionální meteorologické stanici Českého hydrometeorologického ústavu v Peci pod Sněžkou.

    

     Meteorologií se významněji zabývám již od dětství (asi od deseti let) a považuji ji za svého největšího koníčka, kterému věnuji nejvíce času. Meteorologii a klimatologii přikládám takový význam proto, že si myslím, že to bylo právě klima a počasí, kterým bylo lidstvo od nepaměti ovlivňováno a formováno. A i v dnešní době nás ovlivňuje, možná více, než si sami myslíme (mne určitě).

     Amatérská měření a pozorování mě zaujala z toho důvodu, že umožňují dlouhodobé sledování (pokud u toho člověk vydrží nejméně deset let) a porovnávání počasí a podnebí v jednom místě. A vzhledem k tomu, že žijeme v době globální změny klimatu, je určitě s minulostí co porovnávat. Sám se o tom dnes a denně přesvědčuji…

    Zároveň jsem také spoluzakladatelem a předsedou  Amatérské meteorologické společnosti, z.s., správcem webu a diskusního fóra tamtéž, a zároveň členem Amateur Stormchasing Society.

     Pokud Vás něco zaujme, ať již ohledně mých meteorologických pozorování nebo jejich výsledků, můžete mi napsat mail. Případně jsem k zastižení on-line na ICQ čísle 220965151 nebo na IRC kanále věnovaném meteorologii v České republice - připojit se je možné tímto odkazem.

 

 

 

 

 

 

 

© Tomáš Prouza 2003 - 2017, optimalizováno pro FF 50, rozlišení 1280 x 1024